Registruotis Prisijungti

Naujienos

Spalio viduryje prasidėsiantis 10-asis „Nepatogus kinas“ žada pakviesti į specialią retrospektyvą iš tiesų nepatogia tema – „Holokaustas: atmintis ekrane“ – taip vadinasi kartu su Berlyno kino ir video meno institutu „Arsenalas“ parengta filmų programa, kuri supažindins su įvairias kino kalbos taktikas pasitelkiančiais filmais apmąstančiais ar reprezentuojančiais tam tikrus su holokausto tragedija susijusius aspektus. Lietuvos žiūrovai turės unikalią galimybę išvysti septynis filmus iš „Arsenalo“ archyvo, kurie tik neseniai buvo restauruoti ir suskaitmeninti Berlyne.

Holokausto vaizdavimas kine visuomet kėlė aštrias diskusijas, tačiau dėmesio šiai temai kine niekuomet nestigo. Susidūrus su ypatingo jautrumo reikalaujančia tema, kiekvienam kino režisieriui kyla daugybė etinių klausimų – ką galima ir ko negalima vaizduoti? Retrospektyva bus pradėta vienu pirmųjų meninių dokumentinių filmų apie holokaustą – Alain Resnais filmu „Naktis ir rūkas“ (Nuit et brouillard, 1955 m.), šio seanso metu istorikė Sonja Schultz išsamiau pristatys holokausto vaizdavimo kine istoriją. Paskutinę festivalio dieną vienu ypu bus galima pamatyti garsųjį Claude’o Lanzmanno filmą „Shoah“ (1985 m.). Beveik dešimt valandų trunkantis filmas bus rodomas su viena pertrauka – taip, kaip šį filmą rodyti nurodo jo režisierius. Į Vilnių atvyksta tais pačiais metais Berlinalėje pristatyto, visai kitokio nei „Shoah“ filmo „Tamsios lopšinės“ režisieriai Irene Angelico ir Abbey Neidik. „Tamsios lopšinės“ labai asmeniškas filmas, kuriame režisierė gilinasi į savo tėvų patirtą traumą ir ieško atsakymų į sudėtingus ir jautrius klausimus.

„Holokausto tema yra itin svarbi Lietuvos auditorijai, ne vien todėl, kad šalyje buvo išnaikinta 95 procentai čia gyvenusių žydų. Kartu su tragiška statistika, reikia pažymėti, kad buvo sunaikinta ir Lietuvoje gilias šaknis turėjusi žydų kultūra ir šiandien Lietuvoje šios kultūros pėdsakų beveik nesimato. Tačiau pastaraisiais metais pradėjome justi, kad šalies visuomenė, ypač jaunoji jos dalis, nebenori apie praeitį kalbėti pusę lūpų, vienus faktus pasakant, kitus – nutylint.Pamažu visi pradedame susivokti, jog įvykusi žydų tragediją yra Lietuvos visuomenės tragedija. Viliuosi, kad Holokausto retrospektyva prisidės šio pilietinės savimonės atisbūdimo.“ – kalbėjo festivalio direktorius Gediminas Andriukaitis.

Retrospektyva „Holokaustas: Atmintis ekrane“ Lietuvos žiūrovus pakvies į sudėtingus, bet labai svarbius atminties, istorijos ir kino dialogus. Retrospektyvos filmus bus galima pamatyti Vilniuje nuo spalio 13 dienos, Kaune nuo spalio 17, o visoje Lietuvoje – nuo Lapkričio 4 dienos. Seansus lydės diskusijos bei susitikimai su filmų kūrėjais.

Rėmėjai ir partneriai