Sutikimas turėti lytinių santykių yra tai, nuo ko turi prasidėti bet koks seksualinis ryšys. Sutikimas yra saugių ir abiems pusėms malonių santykių pagrindas, jo reikia ne tik užsiimant seksu, bet ir bučiuojantis, liečiant ar glamonėjant žmogų.
Toks sutikimas reiškia, kad abu žmonės į lytinius santykius įsitraukia laisva valia bei sutaria dėl abiems priimtinų seksualinio bendravimo būdų. Kitaip tariant, inicijuojant seksualinį artumą, reikia įsitikinti, kad partneris/partnerė jo nori jų taip pat stipriai kaip jūs.
Dažnai bandome perskaityti mums patinkančio žmogaus kūno kalbą ir skaitome ją taip, kaip mums norėtųsi girdėti. Geriausias būdas suprasti, ar kitas žmogus nori to paties, yra tiesiog tiesiai paklausti. Šis sutikimas turi būti duotas laisva valia – jei partnerį/ partnerę tenka įkalbinėti ar jam/ jai grasinti, santykiai tampa prievartiniais.
Būtina nepamiršti, kad pasakius „taip“, galima pasakyti ir „ne“. Kiekvienas iš mūsų visuomet turime teisę apsigalvoti nepriklausomai nuo to, kaip toli su partneriu nueita sekso metu. „Ne“ galima pasakyti ne tik seksui apskritai, bet ir bet kuriems veiksmams jo metu. Sutikus daryti tam tikrus dalykus, tai netampa įpareigojimu daryti bet ką, ko nori partneris/ partnerė. Taip pat, sutikus mylėtis vieną kartą arba padaryti kažką, ko norėjo partneris/ė, neprivaloma tą patį daryti ir kitą kartą.
Sutikimas galioja tik tai situacijai, konkrečiu metu ir konkretiems seksualiniams veiksmams. Sutikimas negali būti automatiškai perkeliamas kitam susitikimui, nes kiekvienu atveju patinkančio žmogaus savijauta, nusiteikimas, noras ir jausmai gali būti skirtingi. Kaip ir jūsų paties! Todėl kas kartą paklauskite, net jei anksčiau su tuo žmogumi jau bendravote seksualiai.
Na ir apskritai kalbėtis su partneriu/ partnere būtina, ypač jei jūs abu ar vienas iš jūsų tik pradedate seksualinį gyvenimą! Gali būti, kad partneriui/ partnerei patinka bučiuotis ir glamonėtis, bet jis/ ji nenori užsiimti vaginaliniu, analiniu ar oraliniu seksu. Kalbėtis ir klausti galima ne tik prieš seksą, bet ir jo metu – dažnai žmonės drovisi ir nedrįsta pasakyti, kad jiems kažkas nepatinka.
Kartais patinkantis žmogus gali pakeisti savo ankstesnę nuomonę, apsigalvoti ir bet kuriuo metu nutraukti seksualinį ryšį. Jei jums pasako „ne“, privalote sustoti. Juokeliai apie „ne reiškia taip“ čia negalioja. „Ne“ seksualiniuose santykiuose visuomet reiškia „ne“.
Seksas be asmens sutikimo laikomas nusikaltimu, o bet kokia prievarta netoleruojama. Ją baudžia ir Lietuvos įstatymai. Kartais būna ir tokių situacijų, kai žmogus negali duoti sutikimo arba jo (anksčiau) duotas sutikimas negalioja. Tokiais atvejais pirmiausia, svarbu amžius – jei vienas iš jaunuolių yra pilnametis, o kitas/a – jaunesnis nei 16 metų, Lietuvos įstatymai numato galimybę bausti pilnametį, net jei nėra prievartos požymių. Įstatymai nebaudžia tik tokiu atveju, kai jaunuoliai smarkiai nesiskiria amžiumi ar branda.
Nepamirškite, kad seksu užsiima du žmonės. Jei patinkantis žmogus yra netekęs sąmonės, apsvaigęs nuo alkoholio ar narkotikų, jis/ ji duoti sutikimo negali. Net jei prieš tai buvote sutarę mylėtis, partneriui/ partnerei netekus sąmonės, užmigus ar apsvaigus, toks sutarimas nebegalioja. Bet kokie seksualiniai veiksmai jo atžvilgiu yra ne meilės išraiška, o nusikaltimas.
Kartais taip nutinka, kad mes tampame kitų žmonių netinkamų veiksmų liudininkais. Visuomet prisiminkite, kad sutikimo turėti seksualinių santykių taisyklės galioja visiems, todėl jei vakarėlio metu ar kokioje kitoje situacijoje pastebite, kad kažkas jų nesilaiko (pavyzdžiui, mėgina santykiauti su sąmonės netekusiu ar apsvaigusiu žmogumi), nelikite tik stebėtoju, neleiskite šiai situacijai vystytis patys arba kvieskite pagalbą. Prievartiniai lytiniai santykiai ilgam fiziškai ir emociškai sužaloja juos patyrusį žmogų.
Pastaruoju metu sutikimo turėti lytinių santykių sąvoka dažnai sulaukia dėmesio užsienio žiniasklaidoje. Jei mokate anglų kalbą ir norėtumėte sužinoti daugiau, pažiūrėkite šį paprastą filmuką, kuriame sutikimas mylėtis paaiškinamas per asociaciją su svečio vaišinimu arbata.
Piešinėlių autorė Miglė Anušauskaitė