Paieškos ikona
Meniu ikona
Paieškos ikona
Paieška

Pranešimas

Į pagalbą mokytojams: kalbėti apie lytinį švietimą padės dokumentinis filmas

Prasidėjus mokslo metams, platformoje „Nepatogaus kino klasė“ pristatoma dokumentinė kino juosta „Sex(Ed)“. Filmas turėtų tapti alternatyva mokytojams, norintiems kokybiškai kalbėti apie lytinį švietimą.

Rugsėjo pradžioje Lietuvos mokyklose startavo nauja Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai programa. Nevyriausybinės organizacijos ne kartą atkreipė dėmesį, jog kompromisinis dokumento variantas atsilieka nuo šiuolaikinės visuomenės poreikių, iki galo nėra aišku, kaip atrodys jos įgyvendinimas.

„Pavasarį kilo skandalas, kaip gi bus paruošti mokytojai, kurie dirbs su šia programa. Buvo aiškinamasi, kas atsakingas už jų rengimą, o kas – ne. Naujų metodinių priemonių nėra, vadovaujamasi senosiomis, kurios iš esmės neatitinka tarptautinių standartų. Tad, tikėtina, kad šios programos įgyvendinimas bus tik labai formalus. Pedagogams siūlome mokiniams patrauklų būdą, apie lytiškumą kalbėti jautriai, kritiškai ir suprantamai“, – sako „Nepatogaus kino klasės“ programos ir Lietuvos žmogaus teisių centro projektų vadovė Simona Gaidytė.

Brendos Goodman juostoje „Sex(Ed)“ šmaikščiai ir dinamiškai pristatoma JAV edukacinių filmukų apie lytinį ugdymą istorija. Jie puikiai iliustruoja visuomenės moralės normų pokytį, kaip jas veikė skirtingos kultūrinės ir politinės jėgos. Dokumentinis filmas, tinkamas 11–12 klasių mokiniams, itin svarbus Lietuvoje, kurioje lytinis švietimas daug metų buvo paliktas savieigai. Jei ne visuomenininkų dėmesys, vaikams dar ilgai būtų aiškinama, kad sekso iki santuokos tiesiog „nėra“.

Kartu su filmu „Sex(Ed)“ svetainėje patalpinta ir metodinė priemonė, parengta bendradarbiaujant su „Įvairovės ir edukacijos namais“. Ją ruošiant vadovautasi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis.

„Nepatogaus kino klasė“ – jau beveik metus veikianti nemokama edukacijos platforma, padedanti kalbėti svarbiomis, bet dažnai nepatogiomis socialinėmis temomis. Mokytojai ir kiti su jaunimu dirbantys žmonės filmus gali naudoti tiesiog pamokų metu. Kiekvieną dokumentinę juostą papildo specialistų parengta metodologija.  Iki šiol svetainėje jau užsiregistravo beveik 500 vartotojų.

Šiuo metu platformoje pristatomi 7 dokumentiniai filmai. Planuojama, kad iki metų pabaigos „Nepatogaus kino klasę“ papildys dar 6 dokumentinės juostos, su mažamečiais kalbėsiančios apie žydų genocidą, prekybą žmonėmis, vienišų vaikų gyvenimo išbandymus bei kitas socialines, politines ir kultūrines problemas.

Informaciją parengė Izabelė Švaraitė